Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie okresu trwałości – „Maluch” + 2018 i 2019
Zgodnie z treścią pkt. 6.3.3. Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2018 oraz 2019, okres trwałości nie dotyczy tych okresów, w których instytucja nie funkcjonuje, czyli np. przerwy wakacyjnej, świątecznej itd. Stąd też czasowe zawieszenie działalności żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów, co do zasady, nie wpłynie na dochowanie przez nie okresu trwałości.
Od 6 maja br. podmioty prowadzące instytucje opieki nad dziećmi miały możliwość, a nie obowiązek wznowienia prowadzonej działalności. W związku z powyższym, w przypadku beneficjentów programu „MALUCH+” weryfikacja dochowania minimalnego okresu funkcjonowania miejsc będzie dotyczyć okresu od momentu wznowienia tej działalności (a nie od 6 maja br.).
Zgodnie z treścią Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567), w grupie może przebywać do 12 dzieci. Stąd też, podstawą weryfikacji dochowania minimalnego okresu funkcjonowania miejsc będzie, zmniejszona zgodnie z ww. wytycznymi, liczba miejsc opieki utworzona w ramach ww. programu. Zasada ta obowiązuje do końca okresu, w którym będą miały zastosowanie ww. wytyczne.